Európa legnagyobb televíziós társasága, a 45 tévécsatornát és 29 rádióadót tulajdonló RTL csoport 2011-ben növelni tudta nyereségét - olvastam a héten az indexen. A sikerben pedig a legnagyobb szerepet a szintén a vállalatcsoporthoz tartozó Fremantle játszotta, amely - ez már a Veriety információja - 188 millió dolláros profittal zárta a tavalyi esztendőt.
A londoni székhelyű FremantleMedia neve ismerősen csenghet, hiszen a Merlin nemzetközi forgalmazójáról van szó, amely egyben a sorozat egyik befektetője is.
Bár a cég olyan televíziós műsorok forgalmazásáért felel, mint a Got Talent franchise vagy az X-factor, a televíziós drámák piacán legsikeresebb portékájuk - ahogy arról honlapjuk is árulkodik - mai napig a több mint 180 országban értékesített Merlin.
Mivel a fantasy sorozat vélhetőleg a Fremantle egyik aranytojást tojó tyúkja, a cég ez esetben valóban több egyszerű forgalmazónál, hiszen a BBC mellett részt vesz a sorozat finanszírozásában is. Noha ennek pontos mértékét nem ismerjük, magának a ténynek a nézők csak örülhetnek, hiszen így fordulhat elő, hogy miközben az angol köztévét kemény költségvetési megszorítások sújtják, a sorozaton ez legkevésbé sem látszik meg.
Emlékezhettek például arra, hogy 2010 őszén a BBC részéről felmerült, hogy tíz epizódra vágnák vissza a Merlin negyedik évadját. Hogy végül meggondolták magukat, abban sejtésem szerint nem csak a folyamatosan emelkedő nézőszám játszott szerepet, hanem a Fremantle szerepvállalása is. A nemzetközi forgalmazásban ugyanis a 13 epizódos évadok a legjobban eladhatók. Megjegyzem, a Merlin a BBC egyetlen sorozata, amely idén 13 epizóddal kerül képernyőre (az összes többi kevesebbel), nyilván nem véletlenül.
Ám a FremantleMedia finanszírozásában valósult meg tavaly áprilisban az angliai Warwick várában a The Dragon Tower című Merlin-látványosság is.
Kedvenc fantasy sorozatunk mögött tehát nem csak a világ legerősebb közszolgálati televíziója áll, hanem egy igen sikeres forgalmazó is, amely - Ázsiától Amerikáig - minden bizonnyal jól keres a sorozattal, de a profit egy részét vissza is forgatja a produkcióba. Így financiális oldalról nem hiszem, hogy akadálya lenne még néhány évnyi folytatásnak.